Stęszew

STĘSZEW

O atrakcyjności gminy stanowi 9 jezior, nad którymi zlokalizowane są ośrodki wypoczynkowe, oraz gęste lasy. Stęszew leży na prastarym szlaku handlowym z Dolnego Śląska. Stęszew jest wzmiankowany w XIII w. a prawa miejskie otrzymał w 1370 roku. Obecnie w Stęszewie przy rynku można podziwiać ostatni dom podcieniowy, w którym swoją siedzibę ma Muzeum Regionalne.

W Stęszewie znajduje się wybudowany w XV w. kościół oraz Sanktuarium Maryjne. Na terenie gminy można zwiedzać liczne pałace i zabytkowe kościoły. Wielkopolski Park Narodowy o pow. 7619 ha zapewnia wspaniałe warunki do pieszych wycieczek oraz turystyki wodnej na trzech jeziorach. Gmina posiada dobrze rozwiniętą sieć usług turystycznych oraz wiele nowych o wysokim standardzie miejsc noclegowych.
Doskonałym miejscem na rowerową wycieczkę i rodzinny piknik jest „Źródełko Żarnowiec” położone w okolicach miejscowości Tomice. Z niewielkiego zbocza bije źródło z krystalicznie czystą wodą. Teren wokół źródełka został uporządkowany, powstały wodne kaskady, przygotowano miejsca dla rozpalenia ogniska. Można stąd wybrać się dalej na zwiedzanie Wielkopolskiego Parku Narodowego.
Co warto zobaczyć?
Muzeum Regionalne. Pochodzący z XVIII w. budynek podcieniowy. Jest to najstarszy budynek mieszkalny w Stęszewie (Rynek) – obecnie siedziba Muzeum Regionalnego.
Kościół p.w. św. Trójcy w Stęszewie. Pierwotnie drewniany, później gotycki z ok. 1468 r., przebudowany na barokowy, z renesansowymi ołtarzami bocznymi.
Sanktuarium Maryjne (Stęszew, ul. Kościańska) z 1905 r. z późnogotycką rzeźbą (XVI w.).
Kościół p.w. św. Jadwigi. W Łodzi, wzmiankowanej już w 1241 r., odnaleźć można drewniany Kościół p.w. św. Jadwigi z poł. XVII w. Wewnątrz znajduje się barokowy ołtarz z ok. 1670 roku i późnogotycki krucyfiks z początku XVI w. W 1854 roku wybudowano przylegającą do kościoła murowaną kaplicę rodziny Potockich, a w 1936 roku – ośmioboczną zakrystię. Obok znajduje się drewniana dzwonnica z 1863 roku, a w niej dzwon z 1884 roku, jak głosi legenda odlany na pamiątkę zwycięstwa Jana III Sobieskiego pod Wiedniem.
Pałac Bolesława Potockiego – Ośrodek Konferencyjny Instytutu Matematycznego PAN. W Będlewie trzeba koniecznie obejrzeć wybudowany w r. 1866 r. w stylu gotyku romantycznego okazały pałac, którego fundatorem był Bolesław Potocki. Budynek otoczony jest malowniczym parkiem z pomnikowymi drzewami, stawem i wysepką. Obecnie jest to Ośrodek Konferencyjny Instytutu Matematycznego PAN. Ponadto warte zauważenia są również neogotycka kaplica oraz dom szachulcowy z XIX w.
Kościół w Modrzu. W Modrzu zobaczymy kościół z 1935 r., w którym znajdują się zabytkowe elementy, np. późnogotycka chrzcielnica z 1521 r.
Dwór z XIX w. We wsi Trzebaw wzmiankowanej w 1241 r. zachował się dwór z XIX w. oraz folwark i ładny park.
Barokowy kościół. Tomice to mała wioska na północy gminy, gdzie znajduje się barokowy kościół z ok. 1770 r. Obok wznosi się dzwonnica z zabykowymi dzwonami, nieco dalej dziewiętnastowieczny wiatrak.
Pałac neogotycki. W Strykowie odnajdziemy neogotycki pałac z 1900 r. przypominający sylwetką zamek obronny.
Wielkopolski Park Narodowy. Oczywiście nie należy zapominać o wycieczce wokół wszystkich dziewięciu jezior leżących na terenie gminy, a już prawdziwym obowiązkiem jest wizyta w Wielkopolskim Parku Narodowym.